Buty rowerowe SPD należy umiejętnie dopasować nie tylko do konkretnej dyscypliny kolarskiej, ale również do pogody, która w Polsce niestety pozostawia wiele do życzenia. W obuwiu rowerowym ważną rolę odgrywa przede wszystkich cholewka, która musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu chroni stopy przed przypadkowymi uderzeniami. W sezonie letnim najlepiej wybrać materiały, które pozwalają skórze swobodnie oddychać.

Rozmiar ma znaczenie

Początkujący rowerzyści mają bardzo duży problem, aby wybrać odpowiedni rozmiar butów SPD. Przy zakupach online niestety nie ma możliwości przymierzenia wybranych butów. W takiej sytuacji warto dokładnie zmierzyć długość stopy w centymetrach i porównać ją z tabelkami rozmiarów podanymi przez producenta.

Dużym błędem jest kupowanie za małych butów SPD, które mocno przylegają do stopy. Pamiętać należy o tym, że przy wysokich temperaturach i przy dużym wysiłku fizycznym stopy bardzo szybko puchną. Kluczem do sukcesu jest to, aby buty SPD idealnie dopasować do kształtu stopy. Jeżeli w jednej serii nie można znaleźć idealnych butów, to warto sprawdzić modele innych marek. Palce podczas jazdy pracują praktycznie cały czas, dlatego też nie mogą być uciskane.

Jakie są rodzaje butów SPD?

Na półkach sklepowych największy wybór jest butów turystyczno-rekreacyjnych. Mowa tutaj oczywiście o modelach sznurowanych, które wyróżniają się miękką podeszwą. Buty SPD tego typu przystosowane są do chodzenia po zejściu z roweru. Turystyczno-rekreacyjne buty co prawda są komfortowe, ale niestety w dość ograniczonym stopniu trzymają stopę na boki. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że znacząco obniża się jakość czucia roweru.

Praktycznie każdy szanujący się producent obuwia rowerowego oferuje również buty MTB. Sportowo-rekreacyjne buty SPD wyglądają niemal identycznie, jak zwykłe modele do ścigania. Znakiem charakterystycznym są nie tylko rzepy i pokrętła, ale również specjalne sprzączki. Średnio twarde podeszwy przeważnie wykonane są z wysokiej jakości plastiku. Modele tego typu znacznie lepiej trzymają stopę, a co najważniejsze można w nich chodzić po drodze. Buty MTB przystosowane są do mocnej jazdy.

Wyróżnić należy także buty wyścigowe SPD, które są bardzo lekkie i sztywne. Buty SPD tego typu zaprojektowane są w taki sposób, aby precyzyjnie opinać stopę. Ergonomiczna konstrukcja sprawia, że całą moc jest transferowana bezpośrednio na pedały, dzięki czemu można liczyć na perfekcyjne czucie roweru. Twarde buty nie nadają się najlepiej do chodzenia. Osoby początkujące muszą się nieco do nich przyzwyczaić.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty spd.

Comments are closed.