Szkody są zjawiskiem jak najbardziej pojawiającym się w naszym życiu. Mogą być to zalania mieszkania, szkody powstające w inny sposób, a równie dobrze mogą być to stłuczki samochodowe. Firmy ubezpieczeniowe robią wszystko, aby zapewnić nam bezpieczeństwo, niezależnie od tego, czy dotyczy to nas, czy własności. Niestety, gdy dojdzie już do wypadku, to firmy nie zawsze chętnie wypłacają odszkodowanie bądź jest za niskie. Jak się odwołać? Zaprezentujemy to w naszym tekście.

Kiedy należy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Decyzje ubezpieczycieli bywają dla nas czasem krzywdzące. Mamy wtedy poczucie oszukania, ponieważ płaciliśmy regularnie, a w razie szkody nie dostajemy w zamian nic, a może też wysokość odszkodowania jest dla nas za niska. Dlatego też jeżeli wartość naprawy jest wyższa niż kwota odszkodowania, wtedy warto dochodzić swoich praw, bo naturalnym jest to, że jeżeli coś zostaje zniszczone/uszkodzone, to nie chcemy do tego dokładać. Termin na napisanie odwołania to aż 3 lata, ponieważ art. 819 § 1 kodeksu cywilnego mówi, że roszczenie przedawnia się po 3 latach.

Pamiętajcie, że niektóre decyzje ubezpieczyciela mogą być jak najbardziej oczywiste. Gdy sami uszkodzimy daną rzecz, to nie oczekujmy, że ubezpieczyciel chętnie pokryje ją ze swoich pieniędzy. Bywają takie osoby, które chcą kombinować i wolą coś uszkodzić licząc, że otrzymają za to pieniądze. Firmy ubezpieczeniowe nie są od tego, żeby spełniać czyjeś roszczenia, tylko wypłacać pieniądze tam, gdzie wydarzyła się niepopełniona przez nas szkoda. W przeszłości byli tacy, którzy potrafili sobie niszczyć mieszkanie, jednak firmy działają bez pośpiechu i dokładnie analizują wszelkie okoliczności. Polecamy wcześniej zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, aby nie okazało, że skorzystaliśmy z oferty, która nas nie zadowala.

Jak powinno wyglądać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zacznijmy od tego, że w pierwszej kolejności trzeba mieć racjonalne podstawy do sięgnięcia po taki krok. Musimy mieć zatem dokumenty, które będą poświadczeniem, że należy nam się taka, a nie inna kwota odszkodowania i być może ta, którą otrzymaliśmy była po prostu za niska.

Weźmy za przykład wypadek samochodowy. Konieczna będzie opinia mechanika, blacharza czy zakładu naprawczego, rzeczoznawcy, prawnika, cennik części zakupionych do naprawy, wartość pracy zakładu naprawczego wyrażona w roboczogodzinach, opinia producenta czy salonu. Nie bez znaczenia będzie też pomoc prawnicza, która pomoże w tym, jak napisać odwołanie wzór i przekazać go dalej.

Comments are closed.