Wśród licznych obowiązków właścicieli samochodów, obok konieczności wykonania badania kontrolnego samochodu, musimy pamiętać o tym, aby co roku odnawiać ubezpieczenie OC. Czym jest OC? Czy jego cena jest stała? Gdzie możemy zakupić najtańsze OC?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest polisą obowiązkową dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego w Polsce. Ten rodzaj polisy pozwala na pokrycie finansowe szkód wyrządzonych przez właścicieli samochodów – może być to naprawa innych samochodów uczestniczących w kolizji, jak również leczenie osób poszkodowanych. Ubezpieczenie OC trwa rok – po jego zakończeniu jesteśmy zobowiązani do wykupienia nowego z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia. Brak ubezpieczenia OC wykryty podczas kontroli drogowej skończy się mandatem!

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Na pewno wiesz, że ceny OC różnią się od siebie – jest to nie tylko wynik działania firm ubezpieczeniowych, ale również licznych czynników, które są zmienne. Podstawowym kryterium ceny ubezpieczenia OC jest wiek posiadacza pojazdu, jego doświadczenie w prowadzeniu samochodu liczone w latach, miejsce zamieszkania. Szczególnie to ostatnie zagadnienie budzi zainteresowanie – okazuje się jednak, że ubezpieczenia będą droższe w miastach, gdzie mamy duże natężenie ruchu i o kolizję nietrudno. W obliczaniu wysokości składki OC konieczne jest również podanie istotnych danych samochodu – jego marki, lat produkcji, przebiegu, pojemności silnika. 

Gdzie znajdziemy najtańsze OC? Wśród wielu możliwości zakupu polisy OC warto skorzystać z ofert dostępnych w sieci. W ten sposób oszczędzimy nie tylko nasze pieniądze, ale również nasz czas. Zakup takiej polisy nie wymaga wychodzenia z domu, wszystko odbywa się za pośrednictwem Internetu. 

Comments are closed.