Pergola jest specjalna konstrukcją architektury ogrodu, pozwalająca uzyskać nieco cienia. Znana jest już od czasów średniowiecza, ale obecnie zyskuje zupełnie inne oblicze, stając się często wykorzystywanym elementem aranżacji ogrodu.

Pergole ogrodowe, czyli dlaczego warto?

Pergole ogrodowe to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające uzyskać odrobinę cienia. Obecnie często jest stosowane np. na tarasie lub w miejscu gdzie w ogrodzie ustawiony zostanie komplet wypoczynkowy lub letnia jadalnia. W takim miejscu pergola pozwala zadbać o cień w czasie posiłku lub wypoczynku, co jest szalenie praktycznym rozwiązaniem. Do tego  cień pozwala ochronić meble ogrodowe przed szkodliwymi działanie promieni słonecznych.

Współczesne pergole ogrodowe, takie jak tutaj https://gardenspace.sk/zastresenie-terasy, gwykonane są m.in. z dobrej jakości tworzyw sztucznych. Dużą zaletą jest możliwość zainstalowania rolet po bokach, co nie tylko skuteczniej chroni przed słońcem, ale również pozwala uzyskać nieco więcej prywatności. Jest to szczególnie ważna cecha, gdy nieopodal mieszkają sąsiedzi.

Pergola ogrodowa drewniana

Dla miłośników ekologicznych rozwiązań świetnym rozwiązaniem mogą być pergole ogrodowe drewniane, jednak tego typu rozwiązania częściej stosowane są w przypadku obecnej roślinności. Pozwalają bowiem świetnie podtrzymywać rośliny, tworząc dla nich skuteczne podporę. Możliwość wykonania dodatkowych podpór sprawia, że świetnie sprawdza się np. w przypadku winogrona czy róż.

Comments are closed.

zobacz wiecej erialprintshop.com .fcbu.org