Wybierając dla siebie buty narciarskie, większość osób zwróci uwagę na ich model, markę, cenę i ewentualnie wygląd (przede wszystkim kolor). Zwykle spróbuje się też jak najlepiej dopasować but do rozmiaru i budowy swojej stopy, jednakże w przypadku ograniczenia się do propozycji ze sklepu to idealne dopasowanie okaże się zwykle niemożliwe.

Różnice wynikające z budowy stóp

Bootfitting to dziedzina polegająca na indywidualnym dopasowywaniu butów narciarskich do stóp. Szczególną uwagę zwraca ona na to, jak różne mogą być budowy stóp nawet tych dwóch osób, które teoretycznie noszą ten sam rozmiar obuwia. Dzięki niej narciarze (także amatorscy) zyskują większy komfort na stoku podczas jazdy.

Wszystkie mięśnie, kości i stawy, które tworzą stopę, a których jest w niej łącznie niemalże sto, mogą różnić się od siebie długością, szerokością, wagą, kształtem i ustawieniem. Drobne z pozoru różnice wpływają znacząco na zakres ruchomości czy też postawę ciała. Dwie osoby noszące obuwie w rozmiarze 39 mogą mieć w rzeczywistości zupełnie inne stopy i tym samym inne potrzeby względem narciarskiego obuwia.

Zakres działania bootfittingu

Indywidualne dopasowywanie obuwia, umożliwione przez bootfitting, to usługa dostępna – przynajmniej jak na razie – wyłącznie przy zakupie nowych butów, albowiem te buty trzeba stworzyć jak gdyby od podstaw, opierając ich konstrukcję na budowie stopy klienta. Bazowa konstrukcja pozwala na precyzyjne dostosowanie różnych jej części do naturalnej anatomii każdego człowieka.

Największą uwagę skupia się na części otaczającej piętę oraz ścięgno Achillesa, albowiem to właśnie w tym miejscu but musi idealnie pasować do stopy. Zbyt duża ilość luzu i wolnej przestrzeni to nie tylko częsta przyczyna odczuwanego dyskomfortu, ale przede wszystkim spore zagrożenie i zwiększone ryzyko urazu.

Uwaga z samodzielnymi zmianami

Bootfitting nie jest tani i dlatego osoby, które zechcą na nim zaoszczędzić, mogą nabrać ochoty na przeprowadzenie różnych prac na własną rękę. Częstą praktyką, stosowaną w celu lepszego dopasowania obuwia i usunięcia nadmiaru wolnej przestrzeni występującej zwykle przy czubku, jest chociażby… wypychanie butów zwykłą watą lub innym materiałem.

Technika ta jest jednak mało skuteczna, a przy tym może ona obniżyć stabilność i sztywność obuwia. Tym bardziej nie powinno się nawet myśleć o samodzielnym przycinaniu butów, wycinaniu ich poszczególnych części albo doklejaniu do nich dodatkowych elementów. Lepiej jednak zapłacić za profesjonalny BOOTFITTING i mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze zrobione.

Więcej informacji znajdziesz na stronie BOOTFITTING.

Comments are closed.