Wiele osób myśli, że wyglądu blizny nie da się zmienić. Tymczasem istnieją skuteczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które pozwalają na zmniejszenie jej widoczności, a czasem nawet całkowitą likwidację. Do takich procedur zalicza się laseroterapię. W jaki sposób laser jest w stanie zmienić strukturę blizny i usunąć szpecącą zmianę z powierzchni skóry? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Blizny – dlaczego powstają i nie znikają?

Tkanka bliznowata powstaje na skutek silnych uszkodzeń skóry, np. po oparzeniach, operacjach, wypadkach czy też stanach zapalnych skóry (blizny potrądzikowe). Tworzenie się blizn to naturalna konsekwencja gojenia się skóry. Rana najpierw wypełnia się krwią, a później strupkiem. Następnie powstaje włóknista tkanka łączna pokryta nabłonkiem. W zależności od przebiegu tego procesu blizny mogą być bardziej lub mniej widoczne, a czasem po zagojeniu się rany blizna nie powstaje w ogóle.

Blizny są zmianami trwałymi, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji na etapie ich powstawania, można zmniejszyć ich widoczność. Kluczowy jest pierwszy rok od powstawania blizny. Później przybiera ona postać dojrzałą i staje się oporna na domową pielęgnację. Istnieją jednak profesjonalne zabiegi, które umożliwiają zmniejszenie widoczność blizny niezależnie od jej wieku (chociaż oczywiście najlepiej jest rozpocząć leczenie jak najwcześniej). Odpowiedź na to, jak zredukować bliznę, znają eksperci z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt w Warszawie. Jednym ze sposobów jest laserowe usuwanie blizn.

Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?

Laser frakcyjny ablacyjny działa poprzez generowanie mikoruszkodzeń w kolumnowych odcinkach skóry. Pomiędzy tymi uszkodzeniami znajduje się zdrowa tkanka, która uczestniczy w procesach regeneracyjnych zainicjowanych podczas zabiegu. Do leczonego miejsca napływają komórki naprawcze, które stopniowo uzupełniają ubytki występujące w obrębie tkanki bliznowatej. Laser wpływa również na poprawę kolorytu skóry.

Efekty laserowego usuwania blizn nie pojawiają się od razu. Organizm potrzebuje około 3 miesięcy, aby przeprowadzić skuteczną regenerację włókien kolagenowych. Poza tym konieczne jest wykonanie serii zabiegów, aby blizna rzeczywiście zmniejszyła swoją widoczność. W przypadku leczenia szczególnie opornych zmian skórnych sprawdzają się tzw. terapie łączone. Laserowe usuwanie blizn można połączyć z mikronakłuwaniem lub radiofrekwencją mikroigłową. Zabiegi wykonuje się w odpowiednich odstępach czasu.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg laserowy na blizny?

Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który powinien zostać wykonany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Procedura wymaga właściwego dobrania narzędzi zabiegowych oraz ustawienia parametrów tak, żeby generowane uszkodzenia tkanki zadziałały leczniczo, a nie zaszkodziły. Przed zabiegiem konieczna jest też konsultacja lekarska, pozwalająca na wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Decydując się na laserowe usuwanie blizn w profesjonalnej klinice, możemy liczyć na wysoką efektywność zabiegu oraz jego bezpieczny przebieg.

Jeśli szukasz miejsca, w którym będziesz mógł wykonać zabieg laserowy na blizny, wejdź na stronę www.findbeauty.expert.com, gdzie znajdziesz listę klinik medycyny estetycznej.

Comments are closed.