Jesteś miłośnikiem pobudzającego napoju, jakim jest kawa? Chcesz dowiedzieć się, jakie właściwości ma ten napój i jak wpływa on na stan Twojego organizmu? Dowiedz się więcej informacji na temat kawy i poznaj, jakie są jej wady i zalety. 

Kawa – czym jest?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych niemal na całym świecie. Dostępne są jej różne wersje: pobudzające, bezkofeinowe, mrożone, mleczne i alternatywne. Napój został rozpowszechniony około XVI wieku i w szybkim tempie zyskał uznanie w wielu krajach. Obecnie spożywany jest nie tylko ze względów smakowych, ale również pobudzających. W skład kawy wchodzi bowiem kofeina, która jest uznawana za substancję psychoaktywną, pobudzającą organizm do działania. Najlepiej spożywać ją w godzinach porannych, tak aby zyskać energię na cały dzień. 

W jaki sposób powstaje kawa?

Kawa uzyskiwana jest już od wielu lat. Na samym początku ziarna wytwarzano za pomocą tradycyjnych metod, obecnie jednak stosuje się nowe technologie, które umożliwiają lepszą obróbkę ziaren. Sam początek powstawania kawy to przede wszystkim proces zbierania owoców kawowca, posiadających specjalne pestki. Te poddaje się odpowiednim procesom suszenia i prażenia, dzięki czemu zmieniają swoją barwę na brązową, a tym samym stają się gotowe do pakowania. Kawa ziarnista dzieli się na dwa najpopularniejsze rodzaje: Arabicę i Robustę. 

 

 • Kawa Arabica – uzyskiwana jest głównie z terenów strefy tropikalnej. Posiada dość niską zawartość kofeiny, dzięki czemu charakteryzuje się łagodnym i subtelnym smakiem, docenianym zwłaszcza przez osoby zaczynające swoją przygodę z pobudzającym napojem.

 • Kawa Robusta – jej ziarna pozyskuje się z terenów Azji i Brazylii. Ma dość charakterystyczny smak, który spowodowany jest zawartością dużej ilości kofeiny. Robusta słynie z właściwości wysokopobudzających.

Jak pić kawę?

Wieloletnia obecność kawy na światowym rynku pozwoliła na odkrycie nowych sposobów na jej przygotowywanie. Istnieją bardziej tradycyjne metody, jak i te, które wykorzystują nieco bardziej innowacyjne technologie. Można korzystać z różnych form kawy: mielonej, rozpuszczalnej oraz ziarnistej. Wyróżnia się również różne sposoby parzenia, wykorzystujące różnorodne akcesoria i urządzenia. Do najpopularniejszych z nich należą:

 

 • ekspres ciśnieniowy,
 • ekspres kapsułkowy,
 • ekspres przelewowy,
 • kawiarka,
 • chemex,
 • french press.

 

Za pomocą tych przedmiotów możliwe jest przygotowanie zarówno czarnej kawy, jak i bardziej urozmaiconych napojów typu caffee latte, cappuccino, flat white. Te drugie uzyskuje się w ramach połączenia ziaren kawy z napojami mlecznymi. 

Czy kawa jest zdrowa?

Decydując się na regularne spożywanie kawy, warto zapoznać się z jej zaletami i wadami. Do cenionych właściwości wymienia się przede wszystkim:

 

 • działanie pobudzające,
 • dobry smak,
 • zmniejszanie uczucia senności,
 • wzmocnienie koncentracji,
 • wydzielanie serotoniny (hormonu szczęścia).

 

Zawarta w kawie kofeina, przyjmowana w zbyt dużych ilościach, może jednak prowadzić do niechcianych skutków. Przekroczenie dziennej dawki, wynoszącej ok. 400 mg, powoduje wypłukiwanie się z organizmu cennych minerałów takich, jak wapń i magnez. Mogą być również widoczne takie objawy jak rozdrażnienie czy drżenie rąk. Decydując się na regularne picie kawy, należy więc stosować się do dopuszczalnych ilości. Ważne jest również korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych plantacji. Wysokiej jakości ziarna, które tworzone są przez cenionych producentów można znaleźć między innymi w sklepie Cafe Silesia

 

Comments are closed.