Palmy to egzotyczne rośliny, które coraz częściej są hodowane w domach. Ich wygląd potrafi wprowadzić do pomieszczenia niesamowity klimat i przywoływać myśli o wakacyjnych wyjazdach. Osoby zastanawiające się nad zakupem palmy mogą wybierać spośród wielu odmian. Jednak przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy.

Umiejscowienie rośliny

Światło to jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój palm. Są to rośliny tropikalne przyzwyczajone do ciepła, choć może ono docierać do nich w różnym stopniu. Do gatunków światłolubnych należą m.in. daktylowiec kanaryjski, szorstkowiec, waszyngtonia i karłatka. Wyróżniamy jeszcze palmy preferujące stanowiska pełne rozproszonego światła (np. areka) oraz te, które wolą półcień (np. palma koralowa).

Warto zatem wcześniej wybrać pokój, w którym miałaby pojawić się ta roślina i przyjrzeć się w jakim stopniu dociera do niego światło w różnych porach dnia. W ten sposób będziemy wiedzieli, na które gatunki zwrócić uwagę, by roślina zachwycała nas swoim wyglądem.

Wielkość palmy

Palmy uchodzą za wysokie rośliny, ale te doniczkowe przeważnie nie przekraczają 20 metrów. Podczas zakupu krzew często wydaje się niewielki, ale jego późniejszy rozwój może nas zaskoczyć. Aby do tego nie doszło, warto wcześniej zapoznać się z informacjami na temat rośliny i jej maksymalnym wzrostem.

Przy opisie danego gatunku powinny pojawić się też wskazówki dotyczące rozłożystości liści. Niektóre palmy rosną bardziej w górę, a inne rozwijają się w szerokości, albo w obu tych kwestiach na raz. Możliwe, że na roślinę trzeba będzie przeznaczyć więcej przestrzeni pokoju, niż zakładaliśmy na początku.

Miejsce zakupu

Jeśli wybraliśmy już gatunek rośliny, to warto udać się do sklepu stacjonarnego, aby zobaczyć jej wygląd w realnym świecie. Mogą to być szkółki roślin, punkty ogrodnicze czy florystyczne. Podczas wizyty będzie można sprawdzić też, czy roślina nie ma żadnych chorób lub szkodników.

Kupując palmę w sklepie internetowym należy zapoznać się z opinią o sprzedawcy i recenzjami od jego klientów. W przypadku wątpliwości warto się z nim skontaktować i zadać nurtujące nas pytania. Udzielone odpowiedzi mogą nam pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Palmy są dość łatwe w uprawie, ale mają konkretne wymagania i potrzeby, które trzeba realizować dla ich dalszego rozwoju. Jednak ich dekoracyjny wygląd wart jest poświęcenia czasu na to.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.